Skip to content

2 Kingfisher LaneToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$791,000
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block235.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F1G 142397
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,708
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
36%
Improvement Value:$492,900
64%
Total Assessment$767,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,991+7.5%
2024$13,021+19.7%
2023$10,879-1.8%
2022$11,080+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$791,000
Sq Ft2,708DeedBook 19146, Page 1797Recorded8/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$496,000
DeedBook 12144, Page 1359