Skip to content

24 Blue Heron Drive WestToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block235.02
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1B1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,900
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
48%
Improvement Value:$282,200
52%
Total Assessment$542,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,879+5.3%
2024$9,385+15.7%
2023$8,111+0.4%
2022$8,075+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,900DeedBook 17813, Page 355Recorded3/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook NaN, Page NaN