Skip to content

58 Blue Heron DriveToms River, NJ 08753

Built 2022

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block235.02
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,850
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
40%
Improvement Value:$626,400
60%
Total Assessment$1,036,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,883+5.3%
2024$17,940+104.6%
2023$8,768+0.4%
2022$8,729+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 18311, Page 1862Recorded2/11/2021

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3761, Page 168