Skip to content

30 Osprey DriveToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2024

Property Information

Block235.03
Lot11.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,408
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
42%
Improvement Value:$229,200
58%
Total Assessment$397,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,237+5.3%
2024$6,876+4.0%
2023$6,612+0.4%
2022$6,583+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14893, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1978