Skip to content

71 Blue Heron Drive SouthToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block235.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,884
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
38%
Improvement Value:$375,000
62%
Total Assessment$605,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,023+5.3%
2024$10,473+22.5%
2023$8,546+0.4%
2022$8,508+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft1,884DeedBook 19174, Page 1509Recorded9/23/2022

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 16298, Page 393Recorded1/22/2016

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4620, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1987