Skip to content

73 Blue Heron Drive SouthToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block235.04
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage4,224
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
58%
Improvement Value:$180,800
42%
Total Assessment$425,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,758+5.3%
2024$7,371+4.0%
2023$7,087+0.4%
2022$7,056+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4350, Page 639