Skip to content

57 Blue Heron Drive SouthToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2019

Property Information

Block235.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,140
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
38%
Improvement Value:$396,900
62%
Total Assessment$641,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,695+5.3%
2024$11,111+19.9%
2023$9,268+0.4%
2022$9,227+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 5559, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5390, Page 214

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3902, Page 694