Skip to content

23 Osprey DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block235.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,832
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
43%
Improvement Value:$305,500
57%
Total Assessment$535,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,507+5.4%
2024$9,020+20.1%
2023$7,509+0.5%
2022$7,475+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4068, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1969