Skip to content

11 Osprey DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block235.05
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,219
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
53%
Improvement Value:$204,100
47%
Total Assessment$434,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,909+5.3%
2024$7,514+17.3%
2023$6,405+0.4%
2022$6,377+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft1,219DeedBook 20122, Page 1969Recorded9/5/2025

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 16477, Page 162Recorded8/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1969