Skip to content

9 Osprey DriveToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Aug 19, 1999

Property Information

Block235.05
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,999
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
37%
Improvement Value:$389,200
63%
Total Assessment$619,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,282+5.3%
2024$10,718+24.1%
2023$8,638+0.4%
2022$8,600+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5732, Page 233