Skip to content

37 Osprey DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block235.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,100
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
59%
Improvement Value:$184,400
41%
Total Assessment$444,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+5.3%
2024$7,693+14.4%
2023$6,725+0.4%
2022$6,695+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 17471, Page 1116Recorded5/15/2019

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 3615, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1972