Skip to content

514 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 2019

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block235.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,936
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
35%
Improvement Value:$445,500
65%
Total Assessment$685,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,490+5.3%
2024$11,866+16.1%
2023$10,217+0.4%
2022$10,172+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft1,936DeedBook 17567, Page 653Recorded8/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 17137, Page 1386Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 3743, Page 337