Skip to content

649 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
May 1, 2006

Property Information

Block235.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,504
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
44%
Improvement Value:$536,500
56%
Total Assessment$956,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,427+5.3%
2024$16,557+11.8%
2023$14,813+0.4%
2022$14,748+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$899,000
DeedBook 13177, Page 589

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5263, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1970