Skip to content

635 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Jan 4, 1995

Property Information

Block235.08
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,760
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
48%
Improvement Value:$496,800
52%
Total Assessment$946,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,251+5.3%
2024$16,389+7.3%
2023$15,273+0.4%
2022$15,206+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 5235, Page 230

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3857, Page 763