Skip to content

585 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Oct 7, 2020

Property Information

Block235.08
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage4,432
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,000
32%
Improvement Value:$956,100
68%
Total Assessment$1,401,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,528+5.3%
2024$24,253+9.4%
2023$22,170+0.4%
2022$22,072+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft4,432DeedBook 18347, Page 1129Recorded3/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4927, Page 678