Skip to content

577 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 29, 2006

Property Information

Block235.08
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,206
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
42%
Improvement Value:$642,400
58%
Total Assessment$1,107,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,177+5.3%
2024$19,169+9.2%
2023$17,551+0.4%
2022$17,474+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 13364, Page 1898

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3872, Page 270