Skip to content

575 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$895,000
Last Sale Date
Dec 16, 2005

Property Information

Block235.08
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
51%
Improvement Value:$391,400
49%
Total Assessment$791,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,419+5.3%
2024$13,699+9.9%
2023$12,460+0.4%
2022$12,405+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$895,000
DeedBook 13040, Page 1694

Property Built

Built

Year Built: 1998