Skip to content

563 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$708,150
Last Sale Date
Nov 20, 2013

Property Information

Block235.08
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
54%
Improvement Value:$361,700
46%
Total Assessment$791,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,425+5.3%
2024$13,704+23.5%
2023$11,094+0.4%
2022$11,045+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$708,150

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 15707, Page 1383Recorded12/13/2013

Property Sale

Sale
$582,500
DeedBook 14337, Page 1670

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 12549, Page 38

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5744, Page 654

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4941, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1972