Skip to content

555 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2022

Property Information

Block235.08
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,300
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
51%
Improvement Value:$381,000
49%
Total Assessment$776,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,139+5.3%
2024$13,433+11.6%
2023$12,035+0.4%
2022$11,982+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,680DeedBook 16319, Page 324Recorded2/18/2016

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,680DeedBook 16083, Page 1521Recorded5/18/2015

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 3618, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1967