Skip to content

553 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$749,900
Last Sale Date
Jan 6, 2016

Property Information

Block235.08
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1B2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,528
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
63%
Improvement Value:$250,300
37%
Total Assessment$675,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,304+5.3%
2024$11,689+6.1%
2023$11,021+0.4%
2022$10,973+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$749,900

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 16300, Page 472Recorded1/26/2016

Property Sale

Sale
$885,000
DeedBook 12290, Page 1905

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 3961, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1968