Skip to content

683 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block235.08
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,854
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
42%
Improvement Value:$572,100
58%
Total Assessment$992,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,076+5.3%
2024$17,173+8.8%
2023$15,780+2.2%
2022$15,447+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 15507, Page 842