Skip to content

519 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Nov 24, 1980

Property Information

Block235.08
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,368
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,000
57%
Improvement Value:$324,800
43%
Total Assessment$759,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,844+5.3%
2024$13,152+6.0%
2023$12,403+0.4%
2022$12,348+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3963, Page 308