Skip to content

513 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block235.08
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,712
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
56%
Improvement Value:$406,100
44%
Total Assessment$931,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,965+5.3%
2024$16,117+12.0%
2023$14,396+0.4%
2022$14,333+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft2,712DeedBook 17937, Page 700Recorded6/24/2020

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967