Skip to content

505 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block235.08
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,856
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$405,000
48%
Improvement Value:$434,300
52%
Total Assessment$839,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,292+5.3%
2024$14,528+11.6%
2023$13,020+0.4%
2022$12,962+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,856DeedBook 19938, Page 1248Recorded2/26/2025

Property Built

Built

Year Built: 1995