Skip to content

679 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 1949
Vacant Land

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block235.08
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class10
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,064
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,561+5.3%
2024$7,184-9.5%
2023$7,939+0.4%
2022$7,904+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 15514, Page 604

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3758, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1949