Skip to content

9 Pine Tree RoadToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 30, 2002

Property Information

Block235.10
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,658
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
36%
Improvement Value:$268,900
64%
Total Assessment$416,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,596+5.3%
2024$7,217+1.6%
2023$7,104+0.4%
2022$7,073+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10946, Page 1767

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3952, Page 696