Skip to content

41 Harbor View LaneToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 4, 2014

Property Information

Block235.12
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage812
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
57%
Improvement Value:$111,700
43%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,732+5.3%
2024$4,495+29.1%
2023$3,482+0.4%
2022$3,467+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 15841, Page 160Recorded7/3/2014

Property Sale

Sale
$49,363
DeedBook 13633, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1950