Skip to content

117 Grand View DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 27, 2006

Property Information

Block235.14
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,032
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
58%
Improvement Value:$106,700
42%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+5.3%
2024$4,409+19.2%
2023$3,700+0.4%
2022$3,683+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13166, Page 1627

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4077, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1960