Skip to content

122 Green Island RoadToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block235.15
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,280
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
75%
Improvement Value:$140,400
25%
Total Assessment$560,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,210+5.3%
2024$9,701+2.4%
2023$9,470+0.4%
2022$9,428+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,280DeedBook 17591, Page 279Recorded9/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1954