Skip to content

123 Grand View DriveToms River, NJ 08753

Built 2021

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 23, 1996

Property Information

Block235.15
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,676
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
44%
Improvement Value:$544,000
56%
Total Assessment$974,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,289+5.3%
2024$16,425-2.7%
2023$16,876+0.4%
2022$16,802+137.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5400, Page 343

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4888, Page 111