Skip to content

70 Green Island RoadToms River, NJ 08753

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Nov 4, 2005

Property Information

Block235.15
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1B1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,346
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,000
60%
Improvement Value:$307,100
40%
Total Assessment$777,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$12,080+0.5%
2022$12,026+2.4%
2021$11,743+1.0%
2020$11,624+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 13023, Page 1330

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 12196, Page 1669

Property Built

Built

Year Built: 1960