Skip to content

125 Grand View DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block235.15
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,832
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
63%
Improvement Value:$243,700
37%
Total Assessment$663,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,093+5.3%
2024$11,489+0.3%
2023$11,458+0.4%
2022$11,408+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft1,832DeedBook 18839, Page 1359Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft1,832DeedBook 18489, Page 585Recorded5/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960