Skip to content

126 Green Island RoadToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jan 15, 2008

Property Information

Block235.15
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,838
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
41%
Improvement Value:$723,900
59%
Total Assessment$1,218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,208+5.3%
2024$21,099+13.9%
2023$18,520+0.4%
2022$18,439+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 14192, Page 1282

Property Sale

Sale
$61,350
DeedBook 4105, Page 165