Skip to content

106 Grand View DriveToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 1991

Property Information

Block235.15
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,378
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
48%
Improvement Value:$460,100
52%
Total Assessment$890,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,218+5.3%
2024$15,408-16.3%
2023$18,400+0.4%
2022$18,319+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 4908, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1991