Skip to content

27 Wood Haven RoadToms River, NJ 08753

Built 1954
Other Exempt

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Feb 17, 1984

Property Information

Block235.17
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,906
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
37%
Improvement Value:$413,500
63%
Total Assessment$658,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$7,224+5.4%
2016$6,854+68.5%
2015$4,068-48.6%
2014$7,911+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4187, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1954