Skip to content

29 Wood Haven RoadToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Nov 3, 1998

Property Information

Block235.17
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,768
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
53%
Improvement Value:$232,500
47%
Total Assessment$497,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,064+12.8%
2024$8,039+11.7%
2023$7,197+0.4%
2022$7,165+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 5633, Page 750

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5340, Page 576

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5192, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1968