Skip to content

3 Wood Haven RoadToms River, NJ 08753

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block235.17
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,088
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,000
41%
Improvement Value:$350,200
59%
Total Assessment$595,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,845+5.3%
2024$10,303+17.9%
2023$8,738+0.4%
2022$8,700+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$845,000
Sq Ft2,088DeedBook 20202, Page 1842Recorded11/20/2025

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 12334, Page 1134

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 10966, Page 1941

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5278, Page 332

Property Sale

Sale
$60,900
DeedBook 3947, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1955