Skip to content

69 Wood Haven RoadToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block235.17
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
30%
Improvement Value:$566,200
70%
Total Assessment$811,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,780+5.3%
2024$14,042+16.6%
2023$12,045+0.4%
2022$11,992+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft3,152DeedBook 17720, Page 211Recorded12/16/2019

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 5497, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1975

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 3221, Page 700