Skip to content

79 Wood Haven RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block235.17
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,511
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
38%
Improvement Value:$456,700
62%
Total Assessment$731,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,332+8.1%
2024$12,337+14.6%
2023$10,761+2.5%
2022$10,503+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft2,511DeedBook 18202, Page 1743Recorded12/10/2020

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5739, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1962