Skip to content

7 Wood Haven RoadToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block235.17
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,398
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
36%
Improvement Value:$435,700
64%
Total Assessment$680,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,402+6.6%
2024$11,638+9.5%
2023$10,629+5.1%
2022$10,115+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft2,398DeedBook 18115, Page 1792Recorded10/21/2020

Property Sale

Sale
$528,000

From:

To:

Sq Ft2,398DeedBook 17149, Page 586Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,398DeedBook 16058, Page 1606Recorded4/20/2015

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 14462, Page 11

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5483, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 3765, Page 381