Skip to content

638 Bay View DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block235.17
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,004
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
57%
Improvement Value:$187,200
43%
Total Assessment$432,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,875+5.3%
2024$7,481+19.4%
2023$6,267+0.4%
2022$6,240+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3811, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1956