Skip to content

11 Harbor View LaneToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block235.19
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,805
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
49%
Improvement Value:$186,700
51%
Total Assessment$362,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,608+5.3%
2024$6,278-0.1%
2023$6,285+0.4%
2022$6,257+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft1,805DeedBook 17231, Page 188Recorded9/6/2018

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

Sq Ft1,805DeedBook 16483, Page 206Recorded8/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 5287, Page 962

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 4739, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1974