Skip to content

72 Wood Haven RoadToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block235.19
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,860
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
43%
Improvement Value:$196,200
57%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,271+5.3%
2024$5,958+7.2%
2023$5,556+0.4%
2022$5,531+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,860DeedBook 17628, Page 781Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 14631, Page 1662

Property Sale

Sale
$239,990
DeedBook 10942, Page 1973

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5767, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4476, Page 936