Skip to content

3 Harbor View LaneToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 21, 1998

Property Information

Block235.19
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,074
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
31%
Improvement Value:$348,000
69%
Total Assessment$502,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+5.3%
2024$8,690+31.8%
2023$6,592+0.4%
2022$6,563+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5600, Page 644

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5381, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1996