Skip to content

6 Harbor View LaneToms River, NJ 08754

Built 1984

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Sep 30, 1985

Property Information

Block235.20
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,931
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
43%
Improvement Value:$199,600
57%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,333+5.3%
2024$6,017+2.3%
2023$5,880+0.4%
2022$5,854+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4349, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1984