Skip to content

46 Wood Haven RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block235.20
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,404
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
41%
Improvement Value:$208,900
59%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,253+5.5%
2024$5,928+16.6%
2023$5,086+0.5%
2022$5,062+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,404DeedBook 19680, Page 1174Recorded5/13/2024

Property Built

Built

Year Built: 1971