Skip to content

10 Harbor View LaneToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block235.20
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,130
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
46%
Improvement Value:$176,900
54%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,920+5.3%
2024$5,624+21.6%
2023$4,624+0.4%
2022$4,603+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962