Skip to content

34 Wood Haven RoadToms River, NJ 08753

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block235.20
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,408
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,000
51%
Improvement Value:$142,600
49%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,295+5.3%
2024$5,030+12.0%
2023$4,491+0.4%
2022$4,472+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$412,500
Sq Ft1,408DeedBook 19963, Page 867Recorded3/26/2025

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,363DeedBook 16832, Page 685Recorded8/10/2017

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12639, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1970