Skip to content

26 Harbor View LaneToms River, NJ 08753

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block235.21
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,064
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,000
51%
Improvement Value:$142,200
49%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,287+5.2%
2024$5,023+23.1%
2023$4,082+0.4%
2022$4,064+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000
Sq Ft1,064DeedBook 19891, Page 1523Recorded1/2/2025

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10751, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1956