Skip to content

20 Harbor View LaneToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Mar 2, 2009

Property Information

Block235.21
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,355
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
55%
Improvement Value:$141,200
45%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,779+5.3%
2024$5,491+16.3%
2023$4,721+0.4%
2022$4,700+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$237,500
DeedBook 14239, Page 1096

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 11489, Page 1411

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 10506, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 3711, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1953